top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
KAVAL DERSLERİ

 

Kaval'ın Tarihi ve Özellikleri
 
KAVAL_edited.jpg

KAVAL

Hoşgeldiniz,

 

Kaval, Türk kökenli milli enstrümanlarımızdan biridir ve ilk kez yaygın olarak M.Ö. 800'lü yıllarda Ural - Altay bölgeleri arasında yaşayan Saka ve İskit Türkleri tarafından kullanılmış, Kavimler Göçü ile de Anadolu, Ortadoğu ve Balkanlar'a yayılmıştır. Alman asıllı müzikolog Curts Sachs da, Kaval'ın bir Türk çalgısı olduğunu belirtmiştir. Macaristan’ın Jonoshid yöresinde 1933 yılında Hun Türkleri'ne ait bir kurgan mezarda yapılan arkeolojik kazılarda Türk çobanlarına ait ötkeçin yani kemikten yapılmış Çifte Kaval bulunmuştur. Kavimler Göçü çağından kalma bu nefesli sazı bir çok tipleri ile birlikte inceleyen Macar Denes Van Bartha da Kaval sazının yayılma merkezinin Ural ile Altay arasındaki bölge olup bu sazın Türkler'e ait en eski uygarlık ürünlerinden biri olduğunu ayrıca doğrulanmıştır.

Kaval, içi boş şey anlamına gelen, kav kelimesinden türemiştir. Çalgıya binlerce yıl önce yakıştırılan bu ad, Türk dilinde genelde tüm nefeslilere özgü ortak bir kavramı içerir. Kaval sözcüğü, Orta Asya Balasağun Türk'lerinde de kullanılmıştır. Kırım lehçesinde KhovalÇağatay lehçesinde Khaval, Azerbaycan Türkçesinde Kabak KavalAnadolu'da Kaval, Gaval, Goval ya da Guvval diye anılır.

 

Önceleri kamıştan yapılan Kaval sonraları hayvanların boynuzu ve kemiklerinden daha sonra sert ağaçlardan yapılmaya başlanmıştır. Asya müziğinin sistemi olan Pentatonik Sistem'deki beşli sesler elde edildikten yani 5 delikli olarak ortaya çıktıktan sonra, zamanla delik sayısı 8'e çıkarılmıştır. Günümüzde Altta 1 ve üstte 7 delikli olarak imal edilir. Dilli Kaval ve Dilsiz Kaval olarak 2 türlüdür. Dilli kavalın ucunda ses üretimini sağlayan bir düdük bulunur. Dilsiz kaval ise içi boş bir boru olup çalan kişi nefes teknikleriyle istenen sesi çıkarır. 

 

Söyler Sanat Akademisi'nde güzide kadromuzdaki kıymetli hocalarımızdan ve eğitmenlerimizden Birebir Özel Kaval Dersleri ya da Birebir Grup Kaval Dersleri veya Online Özel Kaval Dersleri alarak siz de Kaval üflemeyi öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir Kaval Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir Kaval Dersleri daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık İstanbul TR ve West Bay, Doha QA şubelerimizde verilmektedir.

Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe dilinde ders yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; henüz kaval dersi yapılmamaktadır.

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

 

London Müzik Akademisi ile mevcut Akreditasyon Programı'na katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimizin minimum 20 kişiden oluşan İleri Seviye Programı'na katılıp başarı ile bitirmiş olmaları gerekmektedir (sadece Türkiye'deki şubelerde olabilir).

 

Akademimiz bünyesinde Birebir Kaval Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir Kaval Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online Kaval Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel Kaval Dersleri'miz Türkçe dilinde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel Kaval Dersleri'mizde; aynı Birebir Kaval Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online Kaval Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online Kaval Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page