top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
KANUN DERSLERİ

 

Kanun'un Tarihi ve Özellikleri
 
1692896718733.jpg

KANUN

OSMANLI KANUN.jpg

Hoşgeldiniz,

 

Kanun, Türkiye'nin yanı sıra, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde, İran, Azerbaycan, Özbekistan, Uygur Özerk Cumhuriyeti, Ermenistan, Makedonya, Bosna, Kosova, Kıbrıs ve Yunanistan'da da yaygın olarak kullanılan Kithara cinsinden telli bir çalgıdır.

Müzik aletlerini sınıflayıp inceleyen Organoloji'de Kithara, bir kasa üzerine uzundan kısaya doğru sıralanıp gerilmiş tellerin açık olarak titreştirilmesiyle ses veren çalgıların ortak adıdır. Kanun kelimesi Arapça yasa ve kural manasına gelmektedir. 

Kanun çalgısının tarihi çok eskilere dayanır. M.Ö. 2000 yıllarında Kuzey Irak ve Andolu'da kullanılmış bu çalgının en eski örneği Irak'ta merkezi Musul olan Ninova eyaletinin o devirlerde Arami'lerin yaşadığı Nimrud adlı şehrinde bulunmuştur.

 

Kanun, 24-27 perde arası bir müzik aletidir. Her bir perdedeki sesi 3 tel tınlatır.

Telleri özel olarak müzik aletleri için üretilmiş naylon teldendir. İlk evrelerinde naylon tel yerine bağırsaktan yapılan kiriş teller kullanılmıştır. Dik ve yamuk bir gövdeye sahip olan kanunun gövde tahtası çoğunlukla çınar ağacından, alt tabanı ve burgu tahtası yumuşak bir ağaç olan ıhlamur ağacından, burgular gül, şimşir veya abanoz gibi sert ağaçlardan yapılır. Üç telden oluşan her perdede diyez, bemol ve koma sesleri ayarlayabilen mandallar vardır.

14. yüzyılda kaleme alınmış Farsça bir risale olan Kenzü’t-Tuhaf’ta başka çalgıların yanı sıra, Kanun çizimi ve sözlü tasviri de vardır. Geometrik yamuk biçiminde gösterilen Kanunun ayrıntılı ölçüleri verilmiştir. Buna göre çalgının, o dönemde üçer üçer akortlanan 64 teli vardı. 

15. yüzyılda Osmanlı müziğinde kullanılmaya başlayan kanunun yapısı zamanla değişmiştir. 16. yüzyılda İstanbul’da kullanılan kanunun, İran ve Maveraünnehir’de kullanılandan farksız olduğu söylenebilir. 17. yüzyıl Osmanlı kanununun biçimi tam olarak bilinmiyor, ama çalgının 18. yüzyıl ortalarına doğru, bugünküne çok yakın yeni bir biçim kazandığı kesindir. O dönemde İran’da kanun terk edilmiş olduğundan, çalgıya bugünkü yapısını kazandıran değişikliklerin Türkiye, Mısır ve Suriye'de yapıldığını söyleyebiliriz.

Günümüzde Türk Sanat Müziği'nde kullanılan profesyonel kanun 26 perdeli olup her perdeye üçer tane tel takıldığı hesaplanırsa toplam 78 tellidir. Bu tellerin kalınlığı yukarıdan aşağıya doğru; 0.60 mm. 0.70 mm. 0.80 mm. 0.90 mm. 1.00 mm. 1.10 mm. 1.20 mm. çapındadır.

 

Söyler Sanat Akademisi'nde kadromuzdaki kıymetli hocalarımızdan ve eğitmenlerimizden Birebir Özel Kanun Dersleri ya da Birebir Grup Kanun Dersleri veya Online Özel Kanun Dersleri alarak siz de Kanun çalmayı öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir Kanun Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir Kanun Dersleri daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık İstanbul TR ve West Bay, Doha QA şubelerimizde verilmektedir.

Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

 

London Müzik Akademisi ile mevcut Akreditasyon Programı'na katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimizin minimum 20 kişiden oluşan İleri Seviye Programı'na katılıp başarı ile bitirmiş olmaları gerekmektedir (sadece Türkiye'deki şubelerde olabilir). 

 

Akademimiz bünyesinde Birebir Kanun Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir Kanun Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online Kanun Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel Kanun Derslerimiz Türkçe, İngilizce ve Arapça dilnde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel Kanun Dersleri'mizde; aynı Birebir Kanun Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online Kanun Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online Kanun Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page