Neyzen Sinan Söyler, Ney Master and Ney Production Master. Contact us to get information about ney types, ney care, ney prices or online and one-to-one private ney lessons, or to request notes of any piece that you can't find in our Menba-i Nağmet music archive.jpg

Neyzen

SİNAN SÖYLER

Hi

Production of Turkish Neys
Production of Arab Neys
Private and Online Ney Courses

VISIT OUR ONLINE STORE

About me:
Neyzen Sinan Söyler;

Sinan Söyler
Sinan Söyler

press to zoom
Sinan Söyler
Sinan Söyler

press to zoom
Sinan Söyler
Sinan Söyler

press to zoom
Sinan Söyler
Sinan Söyler

press to zoom
1/15

Hello.
I was born on August 15, 1991 in Istanbul, my family came from Malatya Pütürge 4 generations ago and settled in Istanbul.
We are 4 siblings, I have 1 older sister, 1 older brother and 1 younger sister.
I have been involved with music since my childhood, so much so that I will never forget that I had a walkman that I got when I was 10-11 years old. I used to wear headphones at night, listening to Dede Efendi, Tamburi Cemil Bey, and I would fall asleep, can you believe this is still the case, I can't fall asleep otherwise. Maybe it is for this reason that I was not interested in other lessons except music lessons during my school years and unfortunately I was not a very successful student. For this reason, I could only finish high school from outside by distance learning program
.​

My entry into the world of music was at a very early age. With the encouragement of my brother, who is also a musician and studied Vocal and Kanun at the "Istanbul Technical University State Conservatory", as soon as I finished primary school, I became a regular at the "Bağcılar Turkish Sufi Music Conservation and Sustainment Association" in Istanbul, which operates under the "Federation of Turkish Sufi Music Associations". My first acquaintance with the ney instrument was here. In fact, my first Ney was gifted by my esteemed teacher here. At the beginning of 2004, from the age of 12, I took lessons from various masters in the association, mainly on Sufi Music, Turkish Music and Ney. At the end of my first 2 years in the association, I made progress and when I was only 15 years old, I attracted the attention of Turkey's leading Neyzens and I took lessons from well-known masters Neyzen Ömer Erdoğdular and Prof. Dr. Neyzen Ali Tan.

 

Kendisi de müzisyen olan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Şan ve Kanun eğitimi alan ağabeyimin teşviki ile ilkokulu bitirir bitirmez Türk Tasavvuf Musikisi Dernekleri Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul’daki Bağcılar Türk Tasavvuf Musikisini Koruma ve Yaşatma Derneği müdavimi oldum. Ney sazı ile ilk tanışmam burada oldu. Hatta ilk Ney’imi buradaki değerli hocam hediye etmişti. Tasavvuf Musikisi ağırlıklı olmak üzere Türk Musikisi ve Ney sazı üzerine teorik ve pratik dersler aldım. Temel enstrüman olarak Ney icra ederken bir diğer taraftan da Ud sazını icra etmeyi öğrenmeye başladım. Hatta Ud icrasında da gayet iyiydim. Lakin kıymetli üstadlarımın da telkinleri ile temel sazıma öncelik vermeye karar verdim.

Dernekteki ilk 2 yılım sonunda Ney üzerine hayli ilerleme gösterdim ve henüz 15 yaşımda Türkiye'nin önde gelen Neyzenlerinin dikkatini çekerek 2006-2009 yılları arasında tanınmış Ney üstatlarımızdan Neyzen Ömer Erdoğdular ve Prof. Dr. Neyzen Ali Tan'dan dersler aldım.

Bağcılar Türk Tasavvuf Musikisini Koruma ve Yaşatma Derneği bünyesinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok organizasyon tarafından düzenlenen turne ve konserlere iştirak etme fırsatım oldu. İlk kez yurt dışı seyahatimde Almanya'da Frankfurt, Mannheim, Heidelberg, Stuttgart şehirlerini ve Fransa'da Strasbourg, Paris ve Valence'i kapsayan uluslararası turnede Neyzen olarak bir dizi konsere katıldım.

Bu kurum sayesinde pek çok üstadımızla dost meclislerinde hasbihal ve meşk etme fırsatım oldu. Dolayısı ile gerek bireysel yaşantımda gerek müzik kariyerimde bu kurumun benim için çok özel bir yeri vardır. Halihazırda bu kurumun bir üyesiyim. Dernekteki meşklerde ve kurumun katıldığı  organizasyonlarda Neyzen olarak yer almaktayım.

Hocam Ahmet Albay
Kutb-i Nayi Neyzen Niyazi Sayın
Grup Sezgiler Konseri
Neyzen Başar Dikici
Ramazan akşamı
Neyzen Eyüp Hamiş
Konserlerden birinde
Kutb-i Nayi Neyzen Niyazi Sayın
Yaprak Sayar Konseri

 

2011-2013 tarihleri arasında vatani görevim esnasında Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası'nda Neyzen olarak 15 ay görev yaptım.

Takdir edersiniz ki Armoni Mızıkası için yapılan yetenek sınavına yüzlerce kişi başvurdu ancak şükür ki bize nasip oldu ve burada kişisel gelişimime son derece katkısı olan 15 aylık bir görev süresini tamamladım.

 

(Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası veya kısaca TSK Armoni Mızıkası, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni kuvvet komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı seviyesinde temsil eden bando; Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Okulları Komutanlığı'na bağlı olan, yurtiçi ve yurtdışında konserler veren,  eğitim merkezi Ankara'da bulunan koro 2016 yılında Türkiye'de yaşanan darbe girişimi  sonrası  Millî Savunma Üniversitesi'ne bağlanmıştır.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​)​​

Askerlik sonrası İstanbul'a döndüm ve Şubat 2013'te Başakşehir Belediyesi'ne bağlı Başakşehir Bilgievleri Müzik Okulları'nda Ney Eğitmeni olarak öğretim kadrosunda göreve başladım.

 

2014 yılında açılan sınavı kazanarak İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı denetimi altında faaliyet gösteren Avcılar Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği yarı öğretim ön lisans programına başladım. Aynı zamanda 2014-2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Türkiye'nin tanınmış Ney üstatlarından Prof. Dr. Süleyman Erguner ve Prof. Dr. Ali Tüfekçi'den  Maçka kampüsünde ayrıca dışardan özel olarak Neyzen Başar Dikici’den meşk usulü ile  dersler almayı sürdürdüm.​​

TSK Armoni Mızıkası
TSK Armoni Mızıkası
TSK Armoni Mızıkası
Avcılar Belediye Konservatuarı - İTÜ
İTÜ Devlet Konservatuarı
Genç Nefesler
Başakşehir Bilgievleri

 

Haliyle bir müzisyenin kendi enstrümanını çok iyi tanıması gerek. Ben de ana sazım olan Ney üzerine eğilerek zaman içerisinde gerek üstatlarımdan aldığım eğitim gerek kişisel araştırmalarım sonucunda, önceleri farklı şablonlar kullanarak sonrasında da deneme yanılma yolu ile Ney yapımının inceliklerine vakıf oldum. 2011 yılından beri evdeki atölyemde Ney açmaya başlamıştım. Nihayet 2013 yılında tam manası ile kendi şablonumda ney açmaya başladım ve Bahçeşehir’de ilk tam teşekküllü Sinan Söyler Ney Atölyesi'ni kurdum.
 

Bir yandan Başakşehir Bilgievleri Müzik Okulları'nda Ney Eğitmeni olarak çalışmaya devam ediyor, bir yandan İTÜ’deki üstatlarımla kendi eğitimimi sürdürüyor, aynı zamanda Bağcılar Türk Tasavvuf Musikisini Koruma ve Yaşatma Derneği ile meşklere ve konserlere katılıyor, diğer yandan da kalan zamanımda atölyemde Ney açıyordum.

Kendimi övmeyi asla sevmem ancak evet çok yönlü ve girişimci bir kişiliğim var. Bu bağlamda 2017 yılında İstanbul Bahçeşehir'de kendi müzik okulum olan Söyler Sanat Akademisi'ni kurdum. Müzik okulum, Türkiye'nin dört bir yanından birçok öğrenciyi kendine çekti ve bunun üzerine 2018 yılının Ağustos ayında Başakşehir Bilgievleri Müzik Okulları için çalışmayı bırakarak tüm vaktimi kendi müzik okuluma ve Ney yapım atölyeme adadım. 2018 yılında müzik okulum için Beşiktaş’ta ve 2019'da Halkalı'da olmak üzere 2 yeni şube daha açarak toplam şube sayısını üçe çıkarttım ve aynı zamanda Bahçeşehir’deki 6 yıllık Ney atölyemi de Beşiktaş’a Söyler Sanat Akademisi'nin içine taşıdım.
Söyler Sanat Müzik Akademisi'nin akreditasyonu için
London Music Academy ile iş birliği yaptım. Türkiye'nin farklı şehirlerindeki birçok özel müzik okuluna danışmanlık hizmeti de veren Söyler Sanat Müzik Akademisi'nde; Serhan Yasdıman (Gitar), Cafer Nazlıbaş (Kabak Kemane), Polat Akarçay (Dilsiz Kaval), Şaban Gölge (Keman), Murat Süngü (Çello), Kutsal Sütoğlu (Kanun), Ufuk Kaan İçli (Ud), Ayşegül Altıok (Şan) gibi çok değerli müzisyenler eğitmenlik yaptılar. 

LONDON COLLEGE OF MUSIC
MURAT SÜNGÜ, ÇELLO
KUTSAL SÜTOĞLU, KANUN
CUMALİ KALKAN, BAĞLAMA
UFUK KAAN İÇLİ, UD
CAFER NAZLIBAŞ, KEMANE
POLAT AKARÇAY, KAVAL
SİNAN SÖYLER, NEY
SERHAN YASDIMAN, GİTAR
ŞABAN GÖLGE, KEMAN
Söyler Sanat Akademisi
Söyler Sanat Akademisi Doha Şubesi

Ancak Covid-19 pandemisi tüm sektörleri olduğu gibi müzik ve eğitim sektörlerini haliyle bizim işlerimizi negatif bir şekilde etkiledi ve müzik okullarım Mart 2020'den itibaren faaliyetini durdurmak durumunda kaldı.
Pandemi sürecinde İstanbul Beşiktaş'taki Sinan Söyler Ney Atölyesi'nde dünyanın dört bir yanındaki ney severler için Ney açmaya devam ettim. Atölyemde
Türk Ney’leri yanında Arap Ney’leri de yapmaktayım. Açtığım neyler 2020 yılı başında 3 yıldır öğrencim ve benim için pek sevgili bir ağabey ve aynı zamanda yetenekli bir Neyzen olmakla beraber pek maharetli bir Ney Ustası haline gelen Yusuf İlker Karaaslan ile kurduğumuz internet sitemiz üzerinden online olarak da satılmaya başladı. Bunun yanında Türkiye, Almanya, Arnavutluk, Yunanistan, Katar ve diğer körfez ülkeleri, Malezya, USA ve daha başka pek çok yerlerden Türk ve yabancı öğrencilerimize birebir ve online olarak ney dersleri de vermekteyiz.

 

Yine bu esnada T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Somut Olmayan Kültürel Miraslar programı çerçevesindeki Sanatçı Lisans Sınavı‘na Ekim 2020'de başvurduğum ve 22 Ekim 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleşen bakanlığın heyet sınavını her iki dalda da başarı ile geçerek Neyzen ve Ney Yapım Ustası olarak Kültür Bakanlığı Sanatçı Kimliği almaya hak kazandım (H.K.B.B.M. Kayıt No: YB2022.0269)

Halen Kasım 2021'den itibaren sözleşme yaptığım Beykoz Belediyesi Müzik Okulu'nda Ney Eğitmeni olarak görev yapmaktayım.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Balosu
Uluslararası Katar Sanat Festivali
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Balosu
Katar'da akademik aktivitelerden
Ramazan'da Dünya Müzikleri Konseri
Dostane Konseri
Uluslararası Katar Sanat Festivali
Qatar International Art Festival 2021
Uluslararası Katar Sanat Festivali
Ramazan Konseri
Uluslararası Katar Sanat Festivali
Uluslararası Katar Sanat Festivali
Udi Mohammed Al Sulaiti ile
Stüdyo kaydında
Stüdyo kaydında
Turkish Grassroots Qatar
Akademi ziyareti
Akademi ziyareti
Radyo kaydına girerken
Ramazan'da Dünya Müzikleri Konseri
Katar'daki meşklerden
Katar Kültür Bakanlığı Konseri
Uluslararası Katar Sanat Festivali Ödül Töreni
Uluslararası Katar Sanat Festivali Ödül Töreni
Neyzenler ve Kanuniler Konseri
Uluslararası Katar Sanat Festivali
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Balosu
Söyler Sanat Akademisi Doha Şubesi
Söyler Sanat Akademisi Doha Şubesi
SİNAN SÖYLER NEY ATÖLYESİ
ney case
BEYSEM SİNAN SÖYLER

 

Öte yandan 2021 yılı içerisinde pandemi sebebi ile getirilen kısıtlamalar kalkar kalkmaz Ney konserleri, dinletiler, master workshoplar vermek üzere yaptığım aylık Katar seyahatlerim başladı. 

Söyler Sanat Akademisi bünyesinde Sinan Söyler Ney Atölyes'nin bir şubesini de Katar'ın Doha şehrinde Yusuf İlker Karaaslan ağabeyim ile birlikte kurduk ve Katar'da ikamet eden diğer müzik eğitmenlerini de bünyemize dahil ederek Söyler Sanat Akademisi'ni Katar'da da kurumsallaştırma yolunda ilerliyoruz.
 

Yine bütün bunlar olurken Söyler Sanat Müzik Akademisi'nin İstanbul'daki Beşiktaş şubesini de kısa zaman önce tanıdığınız güzide müzik eğitmenleri ile birlikte yeniden faaliyete geçirdik.

 

Bunca yoğunluğun içinde Ney her zaman benim için bir yaşam tarzı ve felsefesi olmayı sürdürüyor. Ney üflemek de Ney açmak da Ney öğretmek de gönül işidir. Gönül her şeyin başıdır.
Yunus Emre ne de güzel demiş;
“...

Ben gelmedim dava için, 
Benim işim sevi için,
Dost'un evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim.

...“ 

 

Dost evlerinizi daima sıcak tutun, sağlıcakla ve selametle kalın…

Sevgi ve saygılarımla…

Neyzen Sinan Söyler

2 LOGOS BIG.png