top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
DJ'LİK DERSLERİ

 

DJ'liğin Tarihi ve Özellikleri
 
1692884382355.jpg

DJ

DJ Konsolu_edited.jpg

Hoşgeldiniz,

 

Daha yaygın şekliyle kısaca DJ olarak kullanılan disk jokeyi ünvanını taşıyan kimse, izleyici veya dinleyiciler için daha önceden profesyonelce kayıt edilmiş müzikleri çalan kişidir. Adından da anlaşılacağı üzere diskler ve benzeri elektronik kayıt cihazları ve kayıtlı müzikler 1900'lerden itibaren henüz son 100 yıldır geliştirilmekte olduklarından DJ'lik müzik alanında en yeni meslek kollarından biridir. 

 

DJ türleri arasında radyo DJ'leri (müzik radyo istasyonlarında programlara ev sahipliği yapan), kulüp DJ'leri (gece kulübü veya müzik festivalinde çalışan), mobil DJ'ler (düğünler, partiler veya festivaller gibi halka açık ve özel etkinliklerde çalışmak üzere işe alınanlar) ve turntablistler (fonograf kayıtlarındaki sesleri değiştirmek için plak çalarları, genellikle döner tablaları kullananlar) yer alır.

 

Başlangıçta, "disk jokeyi"ndeki "disk", gomalak ve daha sonraki vinil kayıtlara atıfta bulunurken, günümüzde DJ, kasetler, CD'ler, dijital ses dosyaları ve hatta dizüstü bilgisayarı gibi diğer kayıt ortamlarından müzik miksleyen ve bunları çalan kişileri tanımlamak için kullanılan bir terim haline gelmiştir. İlk bakışta sadece müzik çalıyorlar gibi algılanabilen DJ'ler iyi bir kulağa, müzik zevkine ve dahası aslında detaylı bir teknik bilgiye sahip olmak durumundadırlar. DJ'ler gerçek adlarının, benimsedikleri takma adların veya sahne adlarının önüne "DJ" unvanını alabilirler.

 

DJ'ler genellikle en az iki kayıtlı müzik kaynağını aynı anda çalabilen ses ekipmanı kullanır. Bu, kayıtlar arasında geçişler oluşturmak ve şarkıların benzersiz mikslerini geliştirmek için parçaları bir araya getirmelerine olanak tanır. Bu, müzik kaynaklarının ritimlerinin, birlikte çalındığında ritimleri ve tempoları çakışmayacak ve bir şarkıdan diğerine yumuşak bir geçiş sağlayacak şekilde hizalanmasını içerir.

 

DJ'ler genellikle bir şarkıyı diğerine karıştırmak veya geçiş yapmak için özel DJ mixer, crossfader ve işaret işlevlerine sahip küçük ses mikserleri kullanırlar. Mikserler aynı zamanda kulaklıklardan kayıtlı müzik kaynaklarını önceden dinlemek ve yaklaşan parçaları o anda çalan müzikle mikslenecek şekilde ayarlamak için de kullanılır.

DJ yazılımı, ses dosyalarını konsol mikseri yerine bilgisayarda mikslemek için bir DJ denetleyici cihazıyla birlikte kullanılabilir. DJ'ler izleyicilerle konuşmak için de mikrofon kullanabilir; ses efektleri oluşturmak için reverb gibi efekt birimleri ve davul makineleri veya sentezleyiciler gibi elektronik müzik aletlerini de kullanırlar. 

Teknolojinin hergün durmaksızın ilerleyip yeni fonksiyonların elektronik aletlere eklenmesi ile birlikte DJ'lerin kullandıkları elektronik ekipmanlar da sürekli yenilenerek güncellenmektedir.

 

Günümüzde DJ'ler canlı enstrümanlara da eşlik etmeye başlamışlardır. Ayrı bir mixere hem enstrümanları hem de DJ konsolunu bağlamak sureti ile gerçekleşen bu şovlarda senkronizasyon halen bir sorun olmakla birlikte DJ'lerin çaldıkları müziğin tonunu ve temposunu eşlik ettikleri enstrümanın ton ve ritmine uydurmak için çeşitli cihazlar ve yazılımlar yeni yeni piyasaya sürülmektedir.

Söyler Sanat Akademisi'nde kadromuzdaki profesyonel DJ'lerimizden Birebir Özel DJ'lik Dersleri ya da Birebir Grup DJ'lik Dersleri veya Online Özel DJ'lik Dersleri alarak siz de DJ'lik yapmayı öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir DJ'lik Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir DJ'lik Dersleri daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık İstanbul TR ve West Bay, Doha QA şubelerimizde verilmektedir.

Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

Akademimiz bünyesinde Birebir DJ'lik Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir DJ'lik Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online DJ'lik Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel DJ'lik Derslerimiz Türkçe. İngilizce, Arapça ve İspanyolca dillerinde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel DJ'lik Dersleri'mizde; aynı Birebir DJ'lik Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online DJ'lik Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online DJ'lik Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page