top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
​CÜMBÜŞ DERSLERİ

 

Cümbüş'ün Tarihi ve Özellikleri
 
CÜMBÜŞ_edited.jpg

CÜMBÜŞ

Hoşgeldiniz,


Cümbüş; 20.yy'ın ilk yarısında Zeynel Abidin tarafından yapılmış bir Türk icadıdır.

Alüminyum yuvarlak gövdeye eklenen bir ahşap perdesiz sap ile oluşturulan, sapı gövdeden ayrılabilen, telleri değiştirilerek mandolin, gitar, tambur gibi başka müzik aletlerine dönüştürülebilen telli bir çalgıdır. 12 teli vardır (yani altı çift tel). Genel yapısı Banjo'ya ve çalınması Ud'a benzer.  Farklı düzenlerdeki türleri şunlardır:

 

Zeynel Abidin ürettiği müzik aleti ile 1930 yılında Atatürk’ün karşısına çıkınca, çalgının etrafa neşe saçtığını söyleyen Atatürk, adını Cümbüş koyarak onu bir kimliğe kavuşturdu. Bu sırada sazın mucidi ürettiği iki tane cümbüşten bir tanesini Atatürk’e diğerini İran Şahı Rıza Pehlevi’ye hediye etti. Zeynel Abidin bu gelişmenin ardından Ud gibi perdesiz, 11 yerine 12 telli bu sazı için patent aldı. 1931 Şubat tarihli gazetelerde, ”Türk sanatkârın icat ettiği saz: Cümbüş” başlığı ile haberlere konu oldu. 2006 yılındaki bir konserde Zeynel Abidin markalı bir cümbüş Pink Floyd’un dünyaca ünlü gitaristi ve solisti David Gilmour’un elinde, sahnedeydi.

 

Söyler Sanat Akademisi'nde kadromuzdaki kıymetli hocalarımızdan ve eğitmenlerimizden Birebir Özel Cümbüş Dersleri ya da Birebir Grup Cümbüş Dersleri veya Online Özel Cümbüş Dersleri alarak siz de Cümbüş çalmayı öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir Cümbüş Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir Cümbüş Dersleri daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık İstanbul TR ve West Bay, Doha QA şubelerimizde verilmektedir.

Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde ders yapılmaktadır.

 

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

 

London Müzik Akademisi ile mevcut Akreditasyon Programı'na katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimizin minimum 20 kişiden oluşan İleri Seviye Programı'na katılıp başarı ile bitirmiş olmaları gerekmektedir (sadece Türkiye'deki şubelerde olabilir). 

 

Akademimiz bünyesinde Birebir Cümbüş Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir Cümbüş Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online Cümbüş Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel Cümbüş Dersleri'miz Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel Cümbüş Dersleri'mizde; aynı Birebir Cümbüş Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online Cümbüş Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online Cümbüş Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page