top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
ÇELLO DERSLERİ

 

Çello'nun Tarihi ve Özellikleri
 
ÇELLO_edited.jpg

ÇELLO

Hoşgeldiniz,

 

Çello diğer adı ile Viyolonsel; Kontrbas, Keman ve Viyola'nın da yer aldığı Violin ailesinin büyük bir üyesi olmaktadır. Çello 16. yüzyıl başlarında Fransa'da oluşmaya başlamış olan telli ve yaylı bir çalgıdır. Bu çalgı şekli itibariyle bir kadının vücudunu andırır ve oldukça hoş bir sese sahiptir. Çello'nun atası 1400’lü yıllarda ortaya çıkan Viola Da Gamba isimli perdeli olan bir çalgıdır. 7 Telli olan, Gitar'a benzeyen fakat yay ile çalınan bu enstrüman zaman içinde gelişerek bugünkü 4 telli haline kavuşmuştur. Ebatlarından kaynaklı olarak bacak arasına alınır ve bu şekilde çalınır. Çello'nun orta kısmında F harfini anımsatan iki adet ses deliği bulunur. Tüm telli çalgılarda olduğu gibi çelloda da teller, Kulak ya da Burgu adı verilen aparat ile gerilir ve akordu bu aparatları döndürerek yapılır. Sonradan eklenen Fix isimli vidalar sayesinde ise enstrüman daha kolay akord edilebilir ve ince ayar yapılabilir. Tuşe adı verilen siyah bölgelerin üzerine sol elin parmakları ile basılarak çalınan çelloda sağ elle kullanılan Arşe ile ses çıkarılır. Tıpkı Kontrbas'ta ve diğer yaylı çalgılarda olduğu gibi Çello'da da Pizz (telleri parmakla çekme) tekniği ile de ses çıkarmak mümkündür. Tellerde bastan tize doğru -do -sol -re -la akort sistemi uygulanmaktadır..

 

Günümüze kadar da kalabilen bazı çellolar 1560'larda, İtalyan imalatçı Andrea Amati tarafından yapılmışlardır. 18. yy'ın sonlarına kadar Çello ön planda olan bir enstrüman değildi ve müzikte bas sesi vererek parçadaki boşlukları doldururdu. Ancak, Barok döneminde, Antonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi besteciler yalnızca Çello için suitler yazdılar. 19. yy'a gelindiğinde Çello için konçerto ve benzeri eserler Johannes Brahms ve Antonin Dvorak gibi isimler tarafından yazılmışlardı. 20. yy'da da Sergei Prokofiev ve Dimitri Shostakovich gibi besteciler Çello’nun olanaklarını keşfedip bir solo enstrüman olarak geliştirdiler.

Söyler Sanat Akademisi'nde kadromuzdaki kıymetli hocalarımızdan ve eğitmenlerimizden Birebir Özel Çello Dersleri ya da Birebir Grup Çello Dersleri veya Online Özel Çello Dersleri alarak siz de Çello çalmayı öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir Çello Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir Çello Derslerimiz daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde  yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; Henüz Çello dersi yapılmamaktadır.

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

 

London Müzik Akademisi ile mevcut Akreditasyon Programı'na katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimizin minimum 20 kişiden oluşan İleri Seviye Programı'na katılıp başarı ile bitirmiş olmaları gerekmektedir (sadece Türkiye'deki şubelerde olabilir). 

 

Akademimiz bünyesinde Birebir Çello Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir Çello Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online Çello Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel Çello Derslerimiz Türkçe dilnde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel Çello Dersleri'mizde; aynı Birebir Çello Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online Çello Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online Çello Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page