top of page

SÖYLER SANAT AKADEMİSİ
​YAN FLÜT DERSLERİ

 

Flüt'ün Tarihi ve Özellikleri
 
Flute

YAN FLÜT

Hoşgeldiniz,

 

En popüler enstrümanlardan birisi olan Flüt, çeşitli şekillerde dünyanın çok çeşitli yerlerinde M.Ö. 50.000 yıllarından itibaren, üzerinde ancak 2-3 nota çıkaracak kadar deliklerin bulunduğu, genellikle kemikten veya boynuzdan yapılan çalgılar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yönüyle en eski çalgılardan biridir ve çeşitli evrimlerden geçerek gelişimini farklı bölgelerde, farklı düzenekler ve isimlerle sürdürmüştür.

Yan Flüt ise sanılanın aksine Avrupa menşeili bir saz olmayıp, bugünki sistemin mekanik düzenek olmadan kullanılan ve tek parça halinde yapılan ilk şekli M.Ö. 900 yıllarında Çin'e kadar uzanır. Ancak o tarihte yapılan yan flüt sadece 6 delikli idi. Yan Flüt önce Hindistan'a ulaşmış ve yaygın olarak kullanılan Bansuri halini almış, Avrupa’ya ise 12.yy’da Saxon'ların yaşadığı bölgelere girmiştir. Bu sebeple Yan Flüt'e Alman Flütü de denmiştir. Yan Flüt, 1600’lü yıllarda birbirine bağlı 3 parça olarak Avrupa'da yeniden tasarlandı. Zaman geçtikçe  yan flüt metalden yapılmaya ve daha fazla tuş eklenmeye başlandı. 19. yy ortalarına kadar flütün üzerindeki delikler parmaklarla kapatılarak ses elde ediliyordu ve daha iyi ses elde edebilmek için bu deliklerin birbirine uzak olması gerekiyordu, bu sebeple icrası zordu. Sonunda Alman flütçü Theobald Boehm, 1832 yılında mekanik - fizik ve sanat bilgisini birleştirerek, mengeneler, kaldıraçlar ve kapaklar kullanarak bugünkü modern flüt sistemini ve düzeneğini geliştirmiştir. Yan flüt için bu sebeple Boehm Flüt adı da kullanılır.

 

Söyler Sanat Akademisi'nde kadromuzdaki kıymetli hocalarımızdan ve eğitmenlerimizden Birebir Özel Yan Flüt Dersleri ya da Birebir Grup Yan Flüt Dersleri veya Online Özel Yan Flüt Dersleri alarak siz de yan flüt üflemeyi öğrenebilir ya da mevcut seviyenizi ilerletebilirsiniz.


Birebir Yan Flüt Dersleri
(Özel veya Grup)

 

Birebir Yan Flüt Dersleri daimi olarak Beşiktaş ve Kavacık İstanbul TR ve West Bay, Doha QA şubelerimizde verilmektedir.

Beşiktaş ve Kavacık, İstanbul - Türkiye şubelerimizde; Türkçe dilinde ders yapılmaktadır.

West Bay, Doha - Katar şubemizde; İngilizce ve İspanyolca dillerinde ders yapılmaktadır.

 

Derslerimizde; Başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından kayıt öncesi yapılan seviye testi ile bu seviye belirlenmektedir. Birebir derslerimiz tercihinize ve kontenjan durumuna bağlı olarak özel veya gruplar halinde yürütülmektedir.

 

London Müzik Akademisi ile mevcut Akreditasyon Programı'na katılıp sertifika almak isteyen öğrencilerimizin minimum 20 kişiden oluşan İleri Seviye Programı'na katılıp başarı ile bitirmiş olmaları gerekmektedir (sadece Türkiye'deki şubelerde olabilir). 

 

Akademimiz bünyesinde Birebir Yan Flüt Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Birebir Yan Flüt Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.


Online Yan Flüt Dersleri
(Özel)

 

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından pek çok kurum ve kuruluş online sisteme geçti. Bizler de kendimizi bu yönde hazırladık ve online derslerimizle sizlere hizmet vermeye başladık. 

 

Online Özel Yan Flüt Dersleri'miz Türkçe, İngilizce ve İspanyolca dillerinde, Facebook, Instagram, WhatsApp, Telegram, Duo, Zoom veya Skype uygulamalarından sizin tercih edeceğiniz biri üzerinden video konferans ile gerçekleştirilmektedir.

Online Özel Yan Flüt Dersleri'mizde; aynı Birebir Yan Flüt Dersleri'nde olduğu gibi başlangıç seviyesi, orta seviye, ileri seviye olmak üzere öğrencilerin seviyelerine göre 3 kademeli bir eğitim yapılmaktadır. Eğitmenlerimiz tarafından yapılan seviye testi ile öğrencilerimizin seviyeleri önceden belirlenmektedir.

 

Akademimiz bünyesinde Online Yan Flüt Dersleri için ücret konusunda eğitim kadromuzda bulunan hocalarımız ve eğitmenlerimizin niteliklerine göre farklı fiyat politikası izlenmektedir. Online Yan Flüt Dersleri için tercih ettiğiniz hocalarımız ve eğitmenlerimizin ders programı ve ders ücretleri konusunda lütfen bizimle irtibata geçiniz. Bize sitemizdeki telefon numaralarımız, e-posta ya da sitedeki sohbet üzerinden ulaşabilirsiniz.​

bottom of page