top of page
Sinan Söyler Ney Atölyesi Sign Board.jpeg

 

Neyzen Sinan Söyler, çoğu enstrüman yapımcısının aksine yaptığı enstrümanın icrasında da 20 yılı aşkın süredir kariyer sahibidir. Türkiye'nin güzide kurumlarında tanınmış Ney üstadlarından ders alarak gerek Tekke Tavrı gerekse Klasik Türk Musikisi'nin diğer tavırlarını harmanlayarak ortaya koyduğu kendine has uslup ile sayılı Neyzenler arasına girmeyi başaran Neyzen Sinan Söyler, Neyzenlik sürecinde farklı şablonlar kullanarak ve deneme yanılma yolu ile Ney yapımının inceliklerine de vakıf olduktan sonra 2011 yılında evindeki atölyesinde Ney açmaya başlamıştır. Sonunda kendine ait bir şablon geliştiren Neyzen Sinan Söyler, tam teşekküllü Sinan Söyler Ney Atölyesi'ni 2013 yılında İstanbul Başakşehir'de kurmuş, daha sonra 2019 yılında atölyeyi halen hizmet vermekte olduğu Beşiktaş semtine taşımıştır.

 

2021 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca açılan yeterlilik sınavını kazanmış ve sınav heyetinin takdirini almakla birlikte bakanlık tarafından Sanatçı Kimliği verilerek Neyzen ve Ney Yapım Ustası olarak tescil edilmiştir. (H.K.B.B.M. Kayıt No: YB2022.0269)

Sinan Söyler Ney Atölyesi bugün Söyler Sanat Akademisi çatısı altında, biri İstanbul Beşiktaş'ta ve diğeri Mayıs 2022'de Katar'ın başkenti Doha'da West Bay semtinde faaliyete geçmiş olan iki şubesiyle Türkiye ve Katar'da hizmet vererek dünyanın her yerine Ney göndermektedir.


Ney Yapımı
Beşiktaş, İstanbul Şubemiz - Türkiye

 

Neyzen Sinan Söyler ve atölye ekibi olarak bizler Ney sazına gönül vermiş insanlarız. İşimizi şevkle ve zevkle yapıyoruz. Elimizden gelenin en iyisini ortaya koyuyoruz. Hepimiz Neyzen Sinan Söylerin yetiştirdiği Neyzen veya Neyzen adayları olmakla birlikte bize gerek Ney icrasını gerekse Ney açma sanatını öğreten üstadımıza gönül bağı ile bağlıyız. Üstadımızın nasıl Ney yaptığını atölyemizin Beşiktaş İstabul Şubesi'nde  sizler için hazırladığımız videomuzda paylaşıyoruz.

 

Açtığımız Ney'lerden dökülen nağmeler bizlere huzur veriyor ve bu huzuru Neylerini almak için bizi tercih eden müşterilerimizle de yaşamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.


Ney Yapımı
West Bay, Doha Şubemiz - Katar

 

Atölyemize giren her kamış ta ki Ney olana kadar defalarca bizzat üstadımız Neyzen Sinan Söylerin elinden geçiyor. Kendisi Neylerin yapıldığı Kargı Sazlık kamışlarının (Arundo Donax) yetiştirildiği Türkiye'nin farklı yerlerine seyahat ederek Ney yapmak üzere kullanacağımız kamışları yerel toplayıcılardan büyük bir özenle tek tek elleriyle seçiyor. Neylerimizin üretimi sırasında sürecin her adımında ekibine katılıyor ve denetliyor. Kamış uygun mu, açkı düzgün mü, akord doğru mu, işçilik temiz mi... Bu sayede her iki atölyemizde de üretilen Neylerimiz herhangi bir üretim hatasına karşı değiştirme garantisi altındadır. Gelin atölyemizin West Bay Doha Şubesi'ndeki çalışmayı izleyelim.

 

 
Fotoğraflarda Atölyemiz
Beşiktaş - İstanbul & West Bay - Doha

(Resmin üzerine basarak büyütün)
 
Meşk
Meşk
Neylerimiz
Atölyemiz
Doha şubemiz.
Doha şubemiz
Doha şubemiz
Neylerimiz
Neylerimiz
Sedef Kakmalı Ney
Sedef Kakmalı Ney
Sedef Kakmalı Ney
Ney Yolcuları
Ney Yolcuları
Ney Yolcuları
Yerinden ve Dalından
Meşk

Meşklerimiz
Beşiktaş - İstanbul & West Bay - Doha